Jak dobrać odpowiednie środki czystości do różnych typów zabrudzeń?

Sprzątanie to obowiązkowa czynność każdego z nas. Odpowiadamy za schludną przestrzeń starając się utrzymać wokół czystość i ład. Podczas sprzątania kluczowa okazuje się wiedza na temat doboru środków czystości do określonego typu zabrudzenia. Na rynku dostępna jest cała gama produktów chemicznych. Niektóre z nich są bardzo uniwersalne, a inne służą do sprzątania szczególnie wymagających powierzchni.

Znaczenie środków czystości

Środki czystości to związki chemiczne, które wykorzystywane są do mycia oraz prania. Nie każdy wie, ale do środków czystości oprócz tych, których używamy do codziennego utrzymania czystości w pomieszczeniach, zaliczamy również kosmetyki, a więc szampony do włosów, żele pod prysznic czy mydła.

Jakie środki czystości wyróżniamy?

Na rynku istnieje bardzo wiele środków czystości. Wyróżnia się podstawowe produkty chemiczne takie jak:

  • Środki do prania odzieży i wszelkich tkanin (proszki oraz płyny)
  • Wybielacze chemiczne
  • Preparaty do mycia szkła, podłóg, wykładzin, drewna, WC
  • Środki do czyszczenia metali
  • Odkamieniacze i udrażniacze rur (kwasy często działające drażniąco)
  • Preparaty do powierzchni wodoodpornych

Istnieją również pozostałe kategorie, które uwzględniają rodzaj detergentu, częstotliwość stosowania, ilościową skalę zasadowości oraz kwasowości roztworu wodnego preparatu oraz wiele innych parametrów.

Zabrudzenia - jak je dzielimy?

Wyróżnia się dwa podstawowe typy zabrudzeń: fizyczne oraz chemiczne. Zabrudzenia fizyczne można całkiem łatwo usunąć. Słabiej wypadają zabrudzenia chemiczne, gdyż powstają w wyniku interakcji składników zawartych w substancji brudzącej z powierzchnią. Taki rodzaj zabrudzeń jest ciężki do usunięcia i wymaga zastosowania specjalistycznych środków o wąskim profilu działania.

Sprzątanie domu vs sprzątanie obiektów

Sprzątanie obiektów użyteczności publicznej wymaga wykorzystania silniejszych środków, aniżeli używanych w domu. Czym różnią się profesjonalne środki czystości? Otóż posiadają inne substancje czynne, a czasami również dodatkowe właściwości, np. dezynfekujące. Profesjonalna chemia to zazwyczaj silne koncentraty, które należy rozcieńczyć przed użyciem. Można je stosować w domu, lecz należy spełnić warunek jakim jest posiadanie profesjonalnych urządzeń czyszczących. Często wygodniejszym rozwiązaniem okazuje się zakup produktów gotowych, odpowiednio rozcieńczonych, które można natychmiast zastosować. Dodatkowo różnią się ceną- są tańsze od profesjonalnych preparatów.

Środki czystości - jak je odpowiednio dobrać?

Środek czystości powinien być dobierany bezpośrednio do zabrudzonej powierzchni. Nie zaleca się mieszania różnych produktów chemicznych. Na rynku pojawiają się specjalne linie produktów, które nadają się odpowiednio do czyszczenia okien, drewna czy tworzyw sztucznych. Istnieją również takie, które mają zastosowanie na przykład tylko w łazience. Dla użytkowników chemii gospodarczej ważny jest często zapach środka czystości, który w efekcie unosi się w pomieszczeniu i może działać kojąco lub drażniąco.

Kolejną zasadą jest czytanie etykiet oraz sprawdzenie jakie składniki i związki chemiczne pojawiają się w produkcie. Co więcej środki czystości są dedykowane różnym placówkom czy obiektom. Sfera gastronomii wymaga szczególnego traktowania. Wszelkie drobnoustroje oraz zabrudzenia mogą zaszkodzić klientom, dlatego należy je w odpowiedni sposób usunąć. Jeszcze inne środki czystości mają zastosowanie w różnych rodzajach działalności: w galeriach, hotelach czy magazynach i halach. W przypadku silnie zabrudzonych powierzchni należy użyć preparatu wysokopieniącego, który pozwoli sprawnie pozbyć się zabrudzeń tłuszczowych, sadzy czy smarów.

Za sukcesem firmy świadczącej usługi sprzątania stoi profesjonalne zaplecze, składające się ze specjalistycznych maszyn oraz środków czyszczących. Ich stosowanie pozwala uzyskać zamierzony efekt, a także zoptymalizować koszty. Nasza firma sprzątająca nieustannie pogłębia wiedzę, aby na bieżąco weryfikować nowości rynkowe w postaci preparatów i urządzeń, które następnie może wdrożyć w pakiet serwisowy. Pozwala to znaleźć idealne rozwiązania w przypadku usunięcia różnych typów zabrudzeń.